Rozwój motoryki u dzieci przedszkolnych

motoryka duża

Motoryka duża odnosi się do zręczności ruchowej całego ciała. Jest to umiejętność, która wymaga bardzo precyzyjnej koordynacji, która musi być wyuczona.

W okresie wychowania przedszkolnego u dzieci jest intensywny wzrost i kształtują się jego najważniejsze sprawności ruchowe. U dzieci w wieku przedszkolnym obserwuje się dużą potrzebę ruchu. Niestety nie zawsze mają możliwość zaspokojenia swojej potrzeby.  Należy więc stwarzać wiele sytuacji do rozwijania i zaspokajania tych potrzeb.

Trzeci rok życia dziecka to okres harmonijnego rozwoju. Dziecko potrafi bez trudu poruszać się. Częściej biega niż chodzi. Ruchy rąk są skoordynowane z ruchami nóg i tułowia. Próbuje naśladować stanie na jednej nodze – choć szybko traci równowagę. Trzylatek potrzebuje dużo ruchu, w różnych formach: chodzenie, bieganie, skakanie, wspinanie, zabawy z piłką (rzucanie, kopanie, turlanie).

Trzylatek w zakresie motoryki dużej powinien:

- sprawnie chodzić i biegać

- pewnie i stabilnie trzymać przedmioty w czasie chodzenia

- rzucać i kopać piłkę

- samodzielnie zakładać i zdejmować niektóre części garderoby

W czwartym roku życie rośnie sprawność motoryczna, a wraz z nią zwiększa się wiara we własne siły. Dzieci czteroletnie chętnie biegają, pokonują różne przeszkody – przeskakują przez zabawki, zeskakują ze schodów, skaczą, odbijając się obiema nogami od podłoża.

Czterolatek  w zakresie motoryki dużej powinien:

- wchodzić i schodzić po schodach krokiem naprzemiennym

- sprawnie kopać i rzucać piłkę

- łapać piłkę przedramionami, przyciskając ją do siebie

- podskoczyć, przeskoczyć przez przeszkodę i zeskoczyć z niej

W piątym i szóstym roku życia doskonali już nabyte wcześniej umiejętności. Dziecko częściowo samodzielnie funkcjonuje, rozmawia z rówieśnikami i dorosłymi, komunikuje swoje potrzeby, staje się bardziej dojrzałe.

Piąty i szósty rok życia charakteryzuje się dużą aktywnością ruchową i rozszerzaniem nowych umiejętności. Dzieci uczą się jeździć na nartach, rowerze, łyżwach, pływać. Sprzyja temu znaczny wzrost koordynacji ruchów i siły. Ważnym również czynnikiem jest zdolność powtarzania sekwencji ruchowych.

Pięciolatek i sześciolatek  w zakresie motoryki dużej powinien:

- nabywać nowe umiejętności: taniec, pływanie, jazda na nartach, rowerze, łyżwach itp.

- mieć zdolność do powtarzania sekwencji ruchowych

- stać na jednej nodze z zamkniętymi oczami

- skakać na skakance

Rozwój motoryki małej u dzieci w wieku przedszkolnym

Motoryka mała odnosi się do czynności związanych z użyciem palców i dłoni. Czynności z zakresu motoryki małej pobudzane są poprzez naśladowanie, percepcję, motorykę dużą, a przede wszystkim koordynację wzrokowo – ruchową.

Dziecko w trzecim roku życia potrafi wykonać już pewne precyzyjne ruchy rąk np. wrzucanie monet do otworów skarbonki, nakładanie krążków na patyczek. Chętnie sięga po kredki, potrafi narysować koło, kreskę pionową i poziomą. Ćwiczy rozpinanie guzików. Trzylatek sprawnie posługuje się łyżką, widelcem i kubkiem.

Trzylatek w zakresie motoryki małej powinien:

- rysować proste linie pionowe i poziome oraz koło

- budować z klocków wieże

- posługiwać się łyżką, widelcem i kubkiem

- samodzielnie wykonywać podstawowe czynności higieniczne (korzystać z toalety, myć i wycierać ręce)

- wkładać różnego kształtu klocki do właściwych otworów

W czwartym roku życia dziecko robi postępy w zakresie pisania i rysowania. Odwzorowuje podstawowe kształty (linie proste pionowe i poziome, koło) oraz potrafi narysować kwadrat lub prostokąt. Podejmuje się rysowania po śladzie prostych wzorów (misia, auta, domku). Dzieci czteroletnie swobodnie budują różne konstrukcje z klocków, lepią z plasteliny, zwiększają swoją samodzielność w zakresie samoobsługi (je samodzielnie łyżką i widelcem, samodzielnie korzysta z toalety, rozbiera się i ubiera z różnych części garderoby, myje i wyciera ręce, czesze włosy, myje zęby itp.)

Czterolatek  w zakresie motoryki małej powinien:

- odwzorowywać linie prostą, koło, kwadrat lub prostokąt i krzyżyk

- rysować po prostym śladzie

- usprawnić swoją samoobsługę

- zamalowywać powierzchnię kartki lub jej wyznaczony fragment (bez precyzyjnego trzymania się wyznaczonych krawędzi)

U dzieci pięcio- i sześcioletnich doskonalą się umiejętności w zakresie samoobsługi. Samodzielnie już ubierają się i rozbierają, zapinają i rozpinają guziki, niekiedy potrafią również zasznurować buty. Doskonalą również swoje ruchy rąk podczas pisania i rysowania. Pojawiają się rysunki tematyczne.

Pięciolatek i sześciolatek  w zakresie motoryki małej powinien:

- posiadać umiejętność pełnej samoobsługi

- tworzyć rysunki tematyczne

- mieć precyzyjne ruchy dłoni (nawlekać koraliki, zapinać i rozpinać guziki, zamalowywać płaszczyzny itp.)