Komputer i Telewizja

Rodzice powinni zdawać sobie sprawę z tego, że ich dziecko nie potrzebuje elektronicznych zabawek, aby być szczęśliwym. Najbardziej potrzebuje miłości, zrozumienia, życzliwej troski, zainteresowania ze strony dorosłych. I jest to chyba jedyny sposób na uchronienie dziecka przed niekorzystnym wpływem gier komputerowych  oraz innych mediów. Jednak w dzisiejszych czasach dzieci nie wyobrażają sobie życia bez komputera, telefonu komórkowego, telewizora i innych gadżetów techniki. Dziecko nie może traktować komputera jako jedynej rozrywki.
Negatywne skutki tego zjawiska to :

:  Nadwaga (brak aktywności fizycznej),

:  Dolegliwości kręgosłupa,

:  Zaburzenia snu,

:  Zmiany nastroju,

:  Zagrożenie dla oczu.

Korzystanie z komputera ma także swoje plusy, a mianowicie :

:  Doskonale stymuluje koncentrację, kreatywność i fantazję,

:  Dzieci szybciej przyswajają wiedzę.

Jak dużo czasu dziecko może spędzać przed komputerem? Nie ma na to konkretnej odpowiedzi. Podstawowym zadanie rodziców jest kontrola dostępu dziecka do komputera. Aby uniknąć konfliktów, najlepiej ustalić granice korzystania na samym początku i należy być w tej kwestii konsekwentnym. Niestety, dorośli w wirze codziennych obowiązków, zajęci różnymi sprawami, często nie zwracają uwagi na swoje pociechy przesiadujące nieraz całymi godzinami przed komputerem czy telewizorem. Psychologowie biją na alarm i zalecają poniższe normy czasowe :

: 3-5 lat- 2 minut

: 6-10 lat- 30 minut

: Powyżej 10 lat- 60 minut

: Nastolatkowie- 90 minut

Wiele zależy od nas samych. Należy stwarzać dziecku okazje do różnych przeżyć i rozwoju zainteresowań nie związanych z komputerem. Warto zwracać uwagę na piękno poza komputerowego świata. Komputer czy też telewizja nie zastąpią nawiązywania kontaktów z rówieśnikami, zawiązywania nowych przyjaźni czy też budowania i kształtowania więzi uczuciowej. Właściwa atmosfera rodzinna, dobry kontakt uczuciowy, rozmowy, wspólne rozrywki i zabawy z dzieckiem mogą sprawić, że nie będzie ono uciekać od wirtualnej rzeczywistości. Komputer, jak wszystko, co nas otacza, może być wspaniałym narzędziem rozwoju i źródłem radości, ale także nieumiejętnie używany- przyczyną problemów.

Artykuł zaczerpnięty z czasopism:
Nauczycielka przedszkola