Zazdrość o młodsze rodzeństwo

 

 

Narodziny kolejnego dziecka to dla rodziców wielka radość. Razem z nimi powinna cieszyć się cała rodzina. Nie zawsze jednak starsze rodzeństwo reaguje na młodszego barta czy siostrę tak entuzjastycznie, jak się spodziewaliśmy!

Trudno czasem w pierwszej chwili zorientować się, dlaczego zachowanie starszego dziecka zmieniło się, gdy na świat przyszło młodsze. Często nie zauważamy przyczyny problemu i sądzimy, że po porostu stało się niegrzeczne:

  • nie słucha starszych
  • ciągle domaga się uwagi
  • dokucza dzidziusiowi
  • przeszkadza mamie, gdy zajmuje się niemowlęciem

Maluchy, które już chodzą do szkoły często zaczynają opuszczać się w nauce i sprawiają nauczycielom problemy wychowawcze. Nie robią jednak tego wszystkiego ze złej woli. Za wszelką cenę starają się zwrócić na siebie uwagę rodziców. Kieruje nimi podświadomy lęk – obawiają się, że rodzice przestaną je kochać, przelewając uczucia na młodsze dziecko.

Noworodek w pierwszych miesiącach życia potrzebuje więcej opieki i uwagi . Siłą rzeczy poświęcamy mu więc więcej czasu. Starsze dziecko czuje się wówczas odrzucone. Rodzice nie powinni pozostawiać go samemu sobie i lekceważyć jego potrzeb emocjonalnych. Ono też wymaga uwagi i troski, chce czuć się potrzebne i ważne. Nie może czuć się gorsze.

 Gdy na świat przyjdzie kolejne dziecko, zachwytom rodziny i przyjaciół nie ma końca. Goście przychodzą obejrzeć i pochwalić maluszka. Starsze dziecko stoi zaś z boku, wszystko słyszy i cierpi, ponieważ myśli, że o nim zapomniano. Pamiętajmy więc, aby w takich chwilach sprawiedliwie rozdzielać pochwały – gdy ktoś zachwyca się bobasem, wspomnijmy, że starszy maluch jest grzeczny, dobrze się uczy lub pięknie rysuje – z pewnością wpłynie to pozytywnie na jego samoocenę. Podobnie jest w przypadku prezentów – jeśli je kupujemy, nie zapominajmy o drobiazgu dla starszego dziecka.

Najskuteczniejszą metodą leczenia zazdrości jest zachęcenie starszego dziecka do pomocy w opiece nad młodszym. Dzięki temu poczuje się ono naprawdę potrzebne i ważne.

Jeśli starsze dziecko nie chce pomagać w opiece nad młodszym, nie należy tego krytykować, lecz uszanować jego uczucia i cierpliwie czekać, aż samo zaproponuje pomoc.

Warto często mówić, że starszy maluch jest kochany i wyjątkowy, a także częściej niż do tej pory całować i przytulać.

Starszemu dziecku należy poświęcać jak najwięcej uwagi. Należy znaleźć w ciągu dnia chwilę tylko dla niego – np. przy czytaniu bajeczki na dobranoc, ale także wtedy gdy nadarzy się okazja.

 

 powered by cmsimple.dk - template by cmsimple-styles.com